Městský stadion má ve městě své místo!
Rozhovor s Petrem Hlaváčkem pro Družstvo fanoušků Bohemians
Petr Hlaváček je pražský náměstek pro územní rozvoj a kandidát na primátora hl. m. Prahy za STAN.
Pane náměstku, jste odborník, architekt, urbanista a polední čtyři roky i radní hlavního města Praha. První otázka se proto nabízí. Patří fotbalový stadion do města?
Myslím, že ano. Opravdu velké stadiony můžou být umístěny někde u silné dopravní infrastruktury třeba na kraji města jako v Mnichově, ale menší městský stadion má ve městě místo. Důležité ale je, aby byl vymyšlen tak, že může být využit kromě vrcholových zápasů třeba i pro sport mládeže a dětí a další propojené funkce.
Jak v obecné rovině probíhá architektonická soutěž, pokud ji vyhlašuje obec nebo město?
Architektonická soutěž se řídí pravidly a podmínkami definovanými Českou komorou architektů, ale z pohledu toho, kdo vyhlašuje je nejdůležitější dobře připravené zadání, aby výsledek splňoval to, co zadavatel očekává. U této akce bude důležité v rámci soutěže dobře vyřešit širší vztahy, pěší propojení na severu stadionu, parter a řešení veřejných prostor u Vršovické ulice, „zlidštění“ okolí Botiče a návaznosti na již běžící soutěž bytového domu na vedlejším pozemku. Z hlediska stadionu také dohlédnout na to, aby návrh stadionu umožňoval funkčně a z pohledu povolování případnou etapizaci.
V jaké fázi z těch, které jste jmenoval, se aktuálně nachází Ďolíček?
V současné době dostala Pražská developerská společnost za úkol připravit soutěž, tzn. prvním krokem je právě příprava zadání a všech podkladů k tomu potřebných, nějaké detailnější prověření infrastruktury a technických aspektů. Také toto zadání je třeba před zahájením soutěže projednat a „odladit“ třeba i s městskou částí právě s ohledem na širší souvislosti.
Co bude následovat, až budeme znát vítěze architektonické soutěže? Jaký postup byste nám doporučoval?
S vítězem soutěže je možné pak uzavřít smlouvu na zpracování dokumentace, která bude podkladem pro získání potřebných povolení. Pokud projekt získá potřebná povolení velmi se otevírají možnosti, jak na takový projekt získat finanční podporu jak ze strany státu nebo vhodných evropských programů.
Vždy když je debatována podoba východní tribuny, tedy té, co přiléhá k ulici Sportovní, zazní informace, že není možné vybudovat tribunu v prostoru nad chodníkem. Proč tomu tak je? Vždyť po celé Praze máme u novostaveb desítky případů, kdy minimálně balkony, někdy i celé části budovy jsou nad chodníkem. Nebo příklad tančícího domu. Vždyť ta část budovy, které se říká Ginger a Fred, se nachází na pozemku hl.m. Prahy, před výstavbou byla veřejným prostorem a dnes na úrovni silnice tvoří koridor pro chodce.
Tak upřímně - tak jak zasahuje Tančící dům do chodníku by dnes už nikdo nepovolil : ). To je přesně věc proč je dobré udělat soutěž – třeba někdo vymyslí kreativní řešení, jak východní tribunu vymyslet, aby měla přiměřenou kapacitu a její realizace dávala ekonomický smysl a měla současně estetickou hodnotu. Obávám se, že přesahovat hranici pozemku nebude možné, ale určitě to PDS bude prověřovat.
Děkujeme za rozhovor!
DFB